חזרתי מכנס Nucl.ai בוינה ולמדתי המון דברים חדשים, אני כותב כאן סיכום ברשימה ארוכה מאוד בלי סדר מסויים, גם כדי שיהיה לי זמין ולא אשכח, וגם לטובת מי ששאל והתעניין.
דברים שהיו לי חדשים לגמרי, מפתיעים ואפילו מרעישים – מסתבר שיש אנשים שעובדים עליהם כבר כמה שנים, ואולי כל החיים שלהם, והם נמצאים כבר עשרה צעדים קדימה משם.

• אמנים יצרו בדרכים חדשות (הרצאה של החוקר בעל השם האקזוטי Samim):
אפשר להפריד את הסגנון מהתוכן. כמו אפליקציית פריזמה שהופכת כל תמונה לציור של ואן-גוך, אפשר להפוך כל סיפור לשייקספיר, כל מוזיקה, כל סרט. זה עדיין נראה לפעמים כמו צעצוע, אבל המון אנשים עובדים על זה והתחום מתקדם במהירות עצומה [Style transfer]

• תוכנה שמביטה בתמונות, מתארת בקיצור מה רואים, ואז הופכת את זה לפיסקה מרומן רומנטי [neural storyteller]

• תוכנה שקוראת ספרים, ואז מחברת מוזיקה לפי הרגשות שהספר מעורר. מוזיקה יפה [Transprose, [Hannah Davis

• עובד גם בכיוון ההפוך: ממציאים כותרת, והתוכנה יוצרת ("חולמת") לה תמונה (התוצאות עדיין לא מרשימות)

• במקום להתחיל מדף לבן חלק, סוקרים את כל התחום (כל הפונטים שנעשו אי פעם, כל בלדות הרוק, כל הרומנים הרומנטיים) ושמים על "מפה". מסתבר שנוצרים איים (הרי כל האותיות א' דומות זו לזו). עכשיו, במקום להמציא פונט חדש מאפס, משוטטים על המפה הזו – ככל שנתרחק מהאיים המוכרים, הפונט יהיה יותר נדיר ומיוחד (ופחות קריא).
עכשיו יש לך כלי שיכול לייצר מיד את כל הפונטים האפשריים בעולם, או את כל השירים של אפקס טווין (תיאורטית..) ואתה רק צריך לכוון אותו (הודגמו גם תוכנה שממציאה סימני כתב סיניים חדשים, שרטוטים של דירות)

• ובאמת, "להקה ידועה מאוד" (כנראה סודי עוד) שכרה אותו כדי להציף את ספוטיפיי במליון (באמת מליון) שירים חדשים ביום אחד, כולם מבוססים על המוזיקה שלהם.

• מישהו מ-EA הדגים re targeting של תנועה. למשל תנועת שפתיים של שחקן מולבשת על פנים של מישהו אחר (אפשר לצלם אותך אומר משהו, ואז לגרום לביבי נתניהו להגיד את זה בנאום מהטלויזיה!). הוא מתכנן להגיע עם זה מאוד רחוק: למצב שבו הוא יוכל לקחת את ההתלהבות של כלב שתופס פריזבי, ו"להלביש" על שחקן כדורגל במשחק פיפא (הוא עובד ב-EA..)

• ל-EA יש את המשחק של UFC (משחק מכות). הם מצלמים בפירוט את הפנים של המתאבקים כדי לשחזר אותם בדיוק בתוך המשחק. אח"כ אחד מהתלתיסטים שלהם עובר על הפנים ומדביק להם עין נפוחה, פנס, חתך בשפה וכו' – כל הנזקים שהם חוטפים במהלך הקרב שלהם.
לגירסה האחרונה רצו להוסיף כמה מאות מתאבקים, ולא היה מספיק זמן ותקציב להוסיף לכולם את כל המכות המשונות. הוא בנה תוכנה שגילתה שלכל מאות המתאבקים יש בעצם רק 10 פרצופים שונים (הם די דומים אחד לשני כנראה..). אז מספיק היה לעבוד על 10 פרצופים ולתת לתוכנה לפצוע את כולם.

• הוא בנה עוד כל מיני כלים כאלה (אחד שיוצר מגרשי גולף, אחר למסלולים לסקייטבורד). הוא הבין בסוף שכל כלי כזה מחליף עבודה של אדם (ולפעמים שנה שלמה של עשרות אנשים..). הוא חושב שבעתיד תהיה הכנסה קבועה לכולם מהממשלה(?) ונוכל לשחק כל היום במקום לעבוד (ב-EA מרוצים מאוד מהחזון הזה, שמתאים בדיוק למודל העיסקי שלהם, למכור משחקים לאנשים שלא עובדים)

• אמר: אם אתה רוצה חדשנות, אתה צריך לרצות דברים שהם בלתי-אפשריים מבחינה טכנולוגית, ואז לבנות אותם בכל זאת (נראה שהוא עושה את זה כמעט 20 שנה..)

• במקום לתכנת מחשבים, נספר להם סיפורים. אם אנחנו מבקשים מרובוט ללכת לסופרפארם ולהביא לנו אקמול, הוא ימצא את המסלול הקצר ביותר לשם (למשל הוא יידחף בתור ויגנוב את האקמול בלי לשלם). במקום, החוקר ביקש מהרבה אנשים לספר סיפור "איך כאב לי הראש והלכתי להביא אקמול מבית המרקחת", ואז הוא הראה (מאוד בפירוט..) איך אפשר לתרגם את הסיפורים למידע תרבותי שיעזור למחשב לתכנן את המסע הזה (כולל לפסול סיפורים שניסו להטעות אותו, ולהשלים חורים הסיפור בעצמו). הסיפור הופך לתרשים זרימה שלם וכך, מסתבר שזה עובד גם בכיוון ההפוך, כלומר התוכנה לומדת להמציא סיפורים בעצמה על אותו הנושא. "להביא אקמול" נשמע משעמם קצת, אבל הם גם לימדו אותו למשל איך לשדוד בנק בהצלחה או לצאת לדייט. [Narrative Intelligence, Mark Riedl]

• קייט קומפטון בונה קהילה של רובוטים-אומנים. כל אחד מהם יוצר אומנות משלו, וגם מעביר ביקורת על העבודות של האחרים (דומה קצת לבצלאל). זה משעשע מאוד. הם לא מהססים לגנוב אחד מהשני, לתת ביקורות איומות "דווקא". להגיד "לא יודע למה זה לא טוב, כשתראה לי משהו טוב, אז אדע". אם רובוט רואה משהו דומה לעבודות שלו, הוא מיד שונא את זה. אם זה רחוק משלו, זה נראה לו מעניין. רחוק מידי: זה לא אומנות בכלל, זה חרא.
היא מוסיפה להם עכשיו כל מיני פסיכוזות: למשל רובוט שאוהב את הצבע האדום, אבל יוצר רק דברים כחולים ולא מצליח להבין למה הוא שונא את כל העבודות של עצמו.

• אמרה משפט יפה: אינטלגינציה מלאכותית היא רק מראה עקומה (Funhouse Mirror) שבה אנחנו רואים את עצמנו

• בחברת snips בונים זכרון. כשתגיד לו פשוט "שלח פרחים לאמא" הוא יזכור מי זו אמא שלך, איפה היא גרה, למה אתה שולח לה פרחים (יש לה יומולדת), ומה היא העירה על הפרחים ששלחת פעם שעברה. הם אוספים ומקטלגים כמויות מפחידות של מידע עליך: מייל, SMS, לוח שנה, מיקום, הכל. (להבדיל מגוגל, הכל נשאר בטלפון שלך, וכלום לא מגיע אליהם לשרת). תיאר בפירוט איך הזכרון הזה עובד. כשתסמס לחבר "בא לסושי?" הוא יבין ששוב פעם הלכת לג'פניקה, ויזכיר שבפעם הקודמת לא היה לכם טעים (הוא נתן דוגמאות מפריז)

• כשאתה יורד לרכבת התחתית בפריז, ה-GPS מפסיק לעבוד והם מאבדים אותך. אבל הברומטר עובד. בד"כ משתמשים בו למדידת שינויים בגובה, אבל בתוך התחתית הוא יודע אם אתה נוסע במערה (לחץ גבוה) או שהגעת לתחנה (הלחץ יורד). למעשה, הם בנו פרופיל של המטרו, ואחרי שתי תחנות הם יכולים לדעת באיזה קו אתה נוסע ולאיזה כיוון! קריפי.

• הצפנת מידע מסוג חדש, שנקראת homomorphic encryption, מאפשר למחשב ללמוד עליך דברים, למרות שהמידע מוצפן! כך יוכלו בעתיד לשלוח מידע אישי ביותר לשרתים שלהם, בלי לפגוע בפרטיות.

• המון המון אנשים מתעסקים בהפעלה של NPC (non-player characters) שאלה כל הדמויות שמסתובבות במשחקים (בעיקר הרעים ועוזריהם). הנושא מורכב ואפשר לדבר על זה שעות. בד"כ הסיפור הוא: "בראתי עולם מושלם, עיר שלמה מלאה אנשים" והכל עבד פרפקט, עד שהגיע מעצב המשחק (הדמות השנואה על המפתחים) ודפק את הכל בשנייה (למשל: בנו קבוצה של שומרי ראש, שמגנים על דמות VIP כלשהי – רצים אחריה, מקיפים אותה, שומרים – הכל בעצמם לבד. אבל אז המעצב רצה שה-VIP ילך לדבר ביחידות עם מישהו אחר, ולא הצליח שהשומרים יעזבו אותם שנייה לבד!)

• מה קורה כשמלבישים שפת גוף של מישהו אחד על הגוף של מישהו אחד (משונה וקריפי). מחקר בשם frankenfolk- מערבב תכונות של אנשים ובודק מה קורה.

• הליכה בקבוצה: האם אנשים שבולטים (הולכים אחרת משאר הקבוצה) הם גם יותר מושכים (attractive)? לא. דווקא האיש הממוצע (שהרכיבו אותו ממוצע התנועות של כל הקבוצה) היה הכי מושך! אם אתם הולכים כמו זומבי, לא תהיה לכם בת זוג לעולמים.